.

.

1844 година Helko Werk Германија Класичен Шумите - 3.5 lb Сеча Секира - Целосна Големина за Општа Намена Секира со Обвивка 10495

1844 година Helko Werk Германија Класичен Шумите - 3.5 lb Сеча Секира - Целосна Големина за Општа Намена Секира

мислење на клиентот:

DEN 1058.40
Достапност
Во достапна форма

Рачно изработени ВО ГЕРМАНИЈА На Шумите е многу способен, полна големина општа намена секира.Нејзините 3 ½ фунти глава обезбедува доволно heft и моќ за повеќето сечење и сеча работа.Тоа е доволно голема за да ги симнат средни и големи дрвја, без да над-encumbering на просечниот корисник.Секој секира главата е обесени со двојно оптоварување систем со дрвени предмети wdge и челик прстен оптоварување за максимална шефот за безбедност.ОДДЕЛЕНИЕ AMERICAN HICKORY РАЧКА - ЛЕНЕНО МАСЛО ЗАВРШИ - 150 РОНКИ ИЗШКУРКАН Секој секира се справи со е извори од Одделение American Hickory дека е страна завршена и избран за густина и жито ориентација, заврши со рака и изшкуркан 150 ронки со варени ленено масло за удобен и мазна завршница за да се избегне плускавци преку постојана употреба.C50 ВИСОКА ЈАГЛЕРОДЕН ЧЕЛИК - 53-56 HRC - секира главата е handforged користење на капка чекан, бара Helko Werk е високо обучени blacksmiths користење маша да се одржи топла челик додека обликувањето на секој поединец секира глава како капка чекан паѓа врз него да се занает совршен секира.Главата е buffed и полира со многу рефлексивни заврши што сечење се намалува триењето и ја подобрува ' рѓа отпор.ВКЛУЧУВА ЦЕЛОСЕН ЖИТО КОЖА ОБВИВКА - 1 МЛ.ШИШЕ ОД СЕКИРА GUARD ЗАШТИТНА МАСЛО Секоја Helko Werk Секира вклучува здрав зеленчук-пржен премиум кожа секира обвивка за да се заштити вашата секира и заштитни масло да се задржи вашата секира изгледате одлично.ДИМЕНЗИИ на Главата Тежина : 3.5 lb / Должина : 31 во. / Вкупна Тежина : 5.5 lb.На Шумите е многу способен, полна големина општа намена секира.Нејзините 3 ½ фунти глава обезбедува доволно heft и моќ за повеќето сечење и сеча работа.Тоа е доволно голема за да ги симнат средни и големи дрвја, без да над-encumbering на просечниот корисник.Ако сте во потрага за целосна големина секира, но не се во можност да удобно наметнува поголема Експедиција, на Шумите е солидна избор и совршен за на фарма, дома или на кабината.Главата е buffed и полира со многу рефлексивни заврши што сечење се намалува триењето и ја подобрува ' рѓа отпор.Helko Werk започна во селото Cronenberg, Германија, сега дел на градот на Вупертал.Таа беше таму, во 1844 година, која август Helsper основана во август Helsper Werkzeugfabrik (на Helsper Алатка Фабрика) и започна со производство на оски за регионот.Фабриката беше изградена заедно со Nöllenhammerbach крик во Gelpetal, мала шума долина дека bisected градот.Овој крик истрча на фабриката е waterwheel, обезбедување на силата која се возеше гради чекани и мелење тркала.Фабриката остана на оваа локација за повеќе од шеесет години, и како што работата стана повеќе цврсто етаблирана, карактеристиките на производот линија се зголеми за да ги опфати други шумарство и земјоделство алатки, вклучувајќи ги дури и hoes и planters за кафе и банана насади.Во 1909 година на Helsper семејство преместени фабриката три километри подалеку, каде што остана и оттогаш.Овој нов сајт беше наоѓа во близина на локална железничка станица, овозможувајќи за директна испорака на челик, од Ruhr-Фабрики, сега Thyssen Krupp AG.На Helsper Алатка Фабрика зголеми својот извоз на оски и вон границите на Европа во текот на почетокот на дваесеттиот век, и од 1930-тите, беше редовно превозот оски да земји во Африка, Азија и Јужна Америка.Тоа беше, исто така, во ова време дека Helsper семејство формира партнерство со Kotthaus семејство, поставување на сцената за експоненцијалниот раст во текот на остатокот од дваесеттиот век и давање на компанијата нејзиното сегашно име : Helko (сублимат на Helsper и Kotthaus).Денес, Helko Werk е широко призната како производител на премиум светска класа рачно изработени оски.Тоа е еден од најстарите секира производители се уште работат во Европа.

Клучни карактеристики

Им се допаѓа и на купувачите