.

.

1 ТОА GALLIENUS син на Валеријан јас Автентични Антички Р Denomination_in_description Добра

1 ТОА GALLIENUS син на Валеријан јас Автентични Антички Р Denomination_in_description Добра

мислење на клиентот:

DEN 7200.00
Достапност
Во достапна форма

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета в. 218 268) was Roman Царот со неговите father Valerian од 253 до 260 и сам од 260 да 268. Тој владеел во текот на the Crisis на Третиот Век, кои речиси предизвика падот на својата империја.Додека тој освоено голем број на воени успеси, тој беше во можност за да се спречи отцепување на важни провинции.Животот Подемот на власт на точниот датум на раѓање на Gallienus е непознат.Грчкиот chronicler John Malalas и Олицетворение де Caesaribus извештај дека тој е за 50 години во времето на неговата смрт, што значи тој е роден околу 218. Тој бил син на emperor Valerian and Mariniana, кои може да се на senatorial ранг, можеби ќерката of Egnatius Виктор Marinianus, и неговиот брат was Valerianus Помали.Натписи на монети, поврзете го со Falerii in Etruria, која може да се неговото родно место; тоа има дадоа многу натписи во врска со неговата мајка семејството, Egnatii.[3]Gallienus married Cornelia Salonina за десет години, пред негово пристапување кон престолот.Таа е мајка на три принцови : Валеријан II, кој почина во 258;Saloninus, кој беше именуван ко-царот, но беше убиена во 260 страна на армијата на општи Po.

Клучни карактеристики

Им се допаѓа и на купувачите