.

.

72mm 590nm IR Филтер Инфраред Инфра-Црвена Оптички Одделение Филтер за камерата Леќи на Камерата Погодна за Откривање Криминал, Медицински Фотографија

72mm 590nm IR Филтер Инфраред Инфра-Црвена Оптички Одделение Филтер за камерата Леќи на Камерата Погодна за

мислење на клиентот:

DEN 431.76
Достапност
Во достапна форма

Леќа Материјал Направен од германиум оптичко стакло , обезбедување на јасна слика.Компатибилен со било филтри кои се 72mm во дијаметар.Инфраред филтри се дизајнирани за да се овозможи IR средината на инфрацрвени бранови должини додека блок видлива светлина.Користи за фотографија со инфраред филмови; Инфрацрвени филмот е исто така чувствителни на ултравиолетови зраци и пократки бранови должини од видливиот спектар. 590nm, 600nm и 630nm за Инфрацрвено промена на машина.На богати бои, обичај балансот на белата боја, оригиналниот филм во целина небото е светла црвена боја, делумно кафеава или килибар, фабрика остава, сина, небото сино сатурација по пост-обработка, листовите жолта или златна жолта.Што е толку различно за инфрацрвено филтер?Инфраред филтри, понекогаш се нарекува IR филтри или топлина-апсорбирање на филтри, се дизајнирани за да се овозможи IR средината на инфрацрвени бранови должини додека блок видлива светлина.Тие често се употребуваат во уреди со светли блескаво светилки (како што се менува и надземни проектори) за да се спречат несакани греење.Исто така, постојат филтри кои се користат во цврста состојба (CCD) или CMOS) видео камери за да се овозможи IR поради високата чувствителност на многу сензори камера за да во близина на инфрацрвена светлина.Овие филтри обично имаат сина боја до нив, како тие, исто така, понекогаш блок некои од светлината од пократки видлива светлина и УЛТРАВИОЛЕТОВО бранови должини.Во која начини инфраред филтер ќе се користи? 1.Археологија, Војската,Полицијата,Медицинските науки,и детективска работа.Инфраред филтер се овозможи нормално невидливи дамки и модифицирани предмети видливи. 2.Растителната вегетација & Пејсаж фотографија.Тоа изгледа сосема различно кога се фотографирани во Инфраред. 3.Фотографски специјални ефекти.Инфраред филтри даде уште и видео фотограф експресивен и необични ефекти.

Клучни карактеристики

Им се допаѓа и на купувачите