.

.

VF-102 Diamondbacks Ескадрила Patch – да се Шие на

VF-102 Diamondbacks Ескадрила Patch – да се Шие на

мислење на клиентот:

DEN 215.04
Достапност
Во достапна форма

НИ Ветеран во Сопственост на Мал Бизнис.VF-102 Diamondbacks Ескадрила Patch – Шие о н 4 инчен ескадрила печ на VF-102 Diamondbacks Fighter Ескадрила 102 (VF-102), го DIAMONDBACKS беа воспоставени на 1 јули 1955 година во Џексонвил, Флорида.Првиот авион да се носат карактеристична DIAMONDBACK ознаки беше Mc Donnell F2 H Banshee, близнак мотор борец-самоубиец со четири 20 mm внатрешна топови.На DIAMONDBACKS' в.д. распоредување се одржа одборот на USS RANDOLPH (CV 15) во јули 1956 година. По ова распоредување, ескадрила transitioned на Даглас F-4 D-1 Skyray.Овој авион носи нова ЦЕЛ-9 B Sidewinder проектили во прилог на внатрешни топови.Ескадрила е извонредни перформанси во Skyray резултираше во нивното влегување во 1958 година "Сите Морнарица Оружје се Сретнат."По конечното распоредување со Skyray одборот на USS FORRESTAL (CV 59), во 1960 година, на DIAMONDBACKS се пресели во NAS Oceana, Вирџинија и transitioned да С-4Б Фантом.На Мах 2 способен, две седиште во авион, составена од пилот и Радар Интервенира Службеник (РИО) и врши само ер-to-air проектили.Ова го означи почетокот на 20 година асоцијација со Мандрак.Моменти на овој период вклучуваат учество во Работата МОРЕ ОРБИТА, првата Нуклеарна Task Force circumnavigation одборот USS ENTERPRISE (CVN 65), добитник на Битката Ефикасност ("Е") Награда во 1964 година и 1966 година, борбени операции во близина на брегот на Виетнам во 1968 година, а Добронамерен Единица Цитирањето во 1970 година за Јорданската Криза Распоредување и крстот палубата работењето на одборот на Ж. М. С. КРАЛСКАТА во 1975 и 1978 година.На DIAMONDBACKS bade проштална со Мандрак во јуни 1981 година и transitioned на Grumman F-14 A Tomcat.На Tomcat е дизајн предвидени пилот и РИО со сериозен воздух-to-air радар и оружје систем.На долга низа AWG-9 радар и нејзината повеќе песна, повеќе започне способен ЦЕЛ-54 Феникс ракетен систем, ЦЕЛТА-7 Врабец проектили, ЦЕЛТА-9 Sidewinder проектили и шест побрза 20 мм топ составен на Tomcat е оружје suite.Со ад.

Клучни карактеристики

Им се допаѓа и на купувачите